Data publikacji: 2023-01-30
Autor: Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

Szanowni Państwo,

W numerze 4/2022 Faktów UMP, Jego Magnificencja Rektor, prof. Andrzej Tykarski, pisał o znaczeniu aplikacji grantowych, jako kluczowym elemencie samorozwoju naukowego Pracowników Uczelni oraz nie mniej ważnym filarze rozwoju samego Uniwersytetu. Uczelniane Centrum Aparaturowe od lat wychodzi ze wsparciem merytorycznym i aparaturowym dla badaczy, reprezentujących dziedziny podstawowe i kliniczne. Wsparcie to możliwe jest dzięki sukcesywnym inwestycjom w zaplecze laboratoryjne jednostki. Z ubiegłorocznej dotacji Pro-Science, UCA pozyskało system chromatograficzny Äkta pure, służący do oczyszczania frakcji białkowych i kwasów nukleinowych (https://www.cytivalifesciences.com/en/us/shop/chromatography/chromatography-systems/akta-pure-p-05844).

Inwestycje skierowane zostały także w stronę Pracowni Zwierząt Doświadczalnych, w której wkrótce zainstalowany zostanie system bytowy i eksperymentalny do badań ryb Danio pręgowany (Danio rerio).

W kontekście zasobów aparaturowych UCA, sprzyjających przygotowywaniu nowoczesnych i konkurencyjnych aplikacji grantowych, warto przypomnieć o systemie kroplowo-cyfrowego PCR III generacji (tzw. ddPCR). Aby przybliżyć Państwu tę technologię załączamy broszurę przygotowaną przez firmę Bio-Rad, producenta systemu, w której omówiona jest specyfika tej metody oraz obszary jej przewagi nad konwencjonalnym RT-qPCR.

Niezmiennie, pozostajemy do Państwa dyspozycji i zachęcamy do współpracy.

Uczelniane Centrum Aparaturowe – Jesteśmy, aby pomagać!