Data publikacji: 2022-04-27
Autor: Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

12 maja 2022 r. planowane jest otwarcie naboru wniosków na stypendia podoktoranckie MSCA. Co ważne, przedstawiciele wszystkich dyscyplin kwalifikują się do stypendiów podoktoranckich, w tym również naukowcy zajmujący się obszarem badawczym objętym programem badawczo-szkoleniowym Euratom.
Cel stypendiów podoktoranckich (Postdoctoral Fellowships)
Celem PF jest wspieranie karier naukowców i promowanie doskonałości w badaniach. Akcja stypendialna w tym przypadku jest skierowana do naukowców posiadających stopień doktora, którzy chcą prowadzić działalność badawczą za granicą, zdobywać nowe umiejętności i rozwijać swoją karierę.

Kto może ubiegać się o stypendia?
Zainteresowani naukowcy składają wniosek wraz z organizacją przyjmującą, którą może być uniwersytet, instytucja badawcza, przedsiębiorstwo, MŚP lub inna organizacja z siedzibą w państwie członkowskim UE lub kraju stowarzyszonym z programem Horyzont Europa. Co ważne, w przypadku stypendiów podoktoranckich w obszarach badawczych objętych programem badawczo-szkoleniowym Euratomu naukowcy muszą być obywatelami lub długoterminowymi mieszkańcami państwa członkowskiego UE lub kraju stowarzyszonego z Euratomem. Organizacja będąca beneficjentem rekrutująca naukowca musi również mieć siedzibę w państwie członkowskim UE lub kraju stowarzyszonym Euratomu.

Istnieją 2 rodzaje stypendiów podoktoranckich:

  • Europejskie stypendia podoktoranckie
  • Globalne stypendia podoktoranckie

Szczegółowe informacje na stronie MSCA.

Informacji na temat stypendiów MSCA udzielają eksperci NAWA:

Olga Żochowska, Biuro Programów dla Naukowców olga.zochowska@nawa.gov.pl

 

Zbliża się otwarcie naboru wniosków na stypendia podoktoranckie MSCA